Emeryt może korzystać z zfśs u byłego pracodawcy
Osoba, która uprzednio przeszła na emeryturę i podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty świadczenia, jest „emerytem – byłym pracownikiem” w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Tak orzekł Sąd Najwyższy uchwałą z 21 lutego 2024 r. (III PZP 3/23).
Rozpatrywana sprawa dotyczyła byłej nauczycielki szkoły podstawowej, która przeszła na emeryturę, a następnie – już jako emerytka pobierająca świadczenie – nawiązała stosunek pracy na stanowisku wizytatora w kuratorium oświaty. W tym okresie korzystała ze świadczeń z funduszu socjalnego swojego poprzedniego pracodawcy jako emerytka. Po przepracowaniu kilku lat przerwała pracę w kuratorium i przeszła na utrzymanie wyłącznie z przysługującej jej emerytury. Wówczas szkoła podstawowa uznała, że ponieważ nauczycielka nabyła status uprawnionego do świadczeń z zfśs emeryta u swojego ostatniego pracodawcy, to utraciła go u swojego poprzedniego byłego pracodawcy – szkole podstawowej. Szkoła stwierdziła, że nie można być uprawnionym do świadczeń socjalnych u więcej niż jednego pracodawcy i zasadę tę należy rozciągać również na emerytów, gdyż nie mogą oni być traktowani korzystniej niż inni pracownicy. Powstały spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy emerytce, która podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, przysługuje wciąż prawo do korzystania z zfśs poprzedniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta